Pokrycie dachu płaskiego ma ogromne znaczenie

Dachy płaskie można podzielić na dwie podstawowe grupy: użytkowe i nieużytkowe. Te pierwsze to miejsca, gdzie mogą chodzić piesi, np. tarasy, balkony dachy zielone, drugie natomiast są nieobciążone ruchem pieszym, który źle by na nie oddziaływał. W jaki sposób dobrać na obu odpowiednie pokrycie?

Najważniejsza jest wysokiej jakości izolacja termiczna

Na podłożu, niezależnie od przeznaczenia dachu, gdy obliczenia inżynieryjne to wykażą, należy położyć paroizolację. Jest ona niezwykle istotna, ponieważ zapobiegać będzie dyfuzji pary wodnej, której skutki, takie jak np. skraplanie się wody, mogą uszkodzić poszczególne warstwy dachowe. Następnie na pokrycie dachu płaskiego składa się izolacja cieplna. Są to płyty termoizolacyjne, najczęściej wykonane z wełny mineralnej, styropianu , polistyrenu ekstrudowanego(XPS) lub pianki PIR, dzięki którym dach i pomieszczenia pod nim nie będą się nagrzewać latem lub wystudzać w zimie. Wierzchnią warstwą są natomiast wysokiej jakości membrany dachowe, które firma Protan przystosowuje do tego, aby były one wytrzymałe i nie wymagały dodatkowej ochrony.

 

Kolejna propozycja to dachy odwrócone

Tradycyjne, izolowane i balastowane systemy dachowe o podłożu betonowym mają membranę umieszczoną pomiędzy lub pod płytami izolacji termicznej. W takim układzie zadaniem izolacji termicznej jest nie tylko ochrona przed temperaturą, ale również przed mechanicznymi uszkodzeniami izolacji wodoszczelnej. Płyty izolacyjne układane są w dwóch warstwach , czyli na tzw. mijankę. Istnieje możliwość zastosowania płyt z felcem. Warto również pomyśleć o położeniu pomiędzy membraną a izolacją termiczną włókniny lub folii poliestrowej, która zapobiegnie oddziaływaniu chemicznemu. Na płytach izolacji termicznej należy rozłożyć włókninę, zabezpieczającą odwodnienie dachu przed zanieczyszczeniami z warstwy balastowej. Na koniec należy położyć odpowiednio ciężki balast, np. żwir czy płyty chodnikowych. Wielkość i wagę takiego balastu oblicza się na podstawie siły ssania wiatru.