Pokrycia dachowe pod przyszłe ekstremalne warunki pogodowe

Norwegia to kraj o skrajnych temperaturach i warunkach pogodowych. Warunki te w kraju fiordów mogą jednak ulec dalszemu pogorszeniu w przyszłości. Pokrycia dachowe firmy Protan potrafią sprostać realiom nowego klimatu.

W wyniku zmian klimatycznych oczekuje się jeszcze bardziej skrajnych zmian w pogodzie - skrajnych nawet dla takiego kraju jak Norwegia. Zmiany temperatury, opadów atmosferycznych czy zwiększona częstotliwość występowania burz może prowadzić do kosztownych zniszczeń budynków i otaczającego je środowiska.


Na półkuli północnej minione lato upłynęło pod znakiem rekordowych upałów i suszy. W kilku gminach kraju fiordów odnotowano uporczywe upały z temperaturą przekraczającą 30°C. Jednocześnie na samej północy Norwegii lato było wyjątkowo ciemne i mokre. Obie skrajności prowadzą do problemów mieszkańców miast, jak również do kryzysu w rolnictwie.


Przewiduje się, że pogoda w nadchodzących latach również przybierze swoje najskrajniejsze oblicze. Naukowcy ostrzegają przed możliwym długotrwałym trendem, w którym pewne obszary kraju będą bardziej narażone na warunki atmosferyczne niż inne.


Przygotowania

W tych "nowych realiach" nie można pominąć znaczenia przygotowań. Jest to także konieczność w budownictwie. Protan dostarcza rozwiązania dachowe, które są w stanie sprostać wyzwaniom stawianym przez siły natury, czy to wichury, deszcz, bądź fale upałów.


Deszcz

Przy ciągle postępującej urbanizacji i skrajnych poziomach opadów miasta rzadko posiadają infrastrukturę, która może pomieścić ogromne ilości wody deszczowej po przelotnych i gwałtownych opadach. W rezultacie ulice i drogi wodne są zalewane, co z kolei prowadzi do zniszczeń dróg i budynków, których naprawa jest kosztowna i czasochłonna.


System Protan BlueProof to innowacyjne rozwiązanie w zakresie gospodarki wodnej. Woda deszczowa jest bezpiecznie utrzymywana na dachu i powoli wypuszczana do otaczającej infrastruktury wodnej. Dzięki temu drastycznie zmniejsza się obciążenie odpływów i systemów kanalizacyjnych, co zapobiega powodziom.


Wiatr

Norwegia to kraj przybrzeżny, który od wieków doświadcza wichur i huraganów. Protan opracował wyjątkowy system próżniowy, który wykorzystuje siłę wiatru przeciwko sobie. Szczelny dach, który jest przyssany dzięki efektowi próżni, wykorzystuje nasze innowacyjne rozwiązanie zaworów, aby poprawić przyssanie do dachu. Im mocniejszy wiatr, tym większe ciśnienie, które powoduje przyssanie membrany do dachu.


Wiele czynników wpływa na obciążenie wiatrem. Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się, w jaki sposób możemy pomóc Państwu dobrać najlepszy dach do warunków.


Upały

Pokrycia dachowe firmy Protan są zaprojektowane tak, aby sprostać dużemu zakresowi temperatur: od ekstremalnie niskich do ogromnych słonecznych upałów. Minionego lata wzrosła świadomość społeczna problemów spowodowanych upałami: od dyskomfortu społeczeństwa do zwiększonych kosztów chłodzenia.


W obszarach miejskich ciemne powierzchnie dróg, chodników i budynków prowadzą do powstania tzw. efektu wyspy ciepła, podnosząc temperaturę miejscową. W okresach, w których panuje skrajnie wysoka temperatura wymagane są innowacyjne rozwiązania.


Prostym, a jednocześnie zgrabnym rozwiązaniem jest drastyczne zmniejszenie energii pochłanianej przez pokrycia dachowe. Protan CoolRoof to biała membrana o wysokim współczynniku odbicia promieni słonecznych. Można ją zamontować za pomocą zwykłych łączników lub w ramach rozwiązania wykorzystującego efekt próżni. Biała powierzchnia membrany odbija do 86% promieni słonecznych i przeciwdziała efektowi wyspy ciepła. Można ją również z korzyścią stosować przy wlotach świeżego powietrza w agregatach chłodniczych, ponieważ temperatura powietrza będzie kilka stopni niższa niż na pozostałej części powierzchni.


Pogoda i wiatr

Dachy od zawsze stanowią ochronę przed żywiołami natury zarówno dla budynków, jak i dla zamieszkujących je ludzi. Gdy natura pokazuje swoje najmocniejsze strony, dachy muszą być na to gotowe.


Protan dostarcza trwałe dachy na teraz i na przyszłość.