Montaż membrany dachowej – jaki wybrać?

Membrana to jeden z najważniejszych elementów pokrycia dachowego. Zapewnia odporność na szereg czynników zewnętrznych takich jak wiatr, deszcz, topniejący śnieg, wilgoć, wysoką i niską temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne. Sam materiał to jednak nie wszystko – dobór sposobu montażu do warunków otoczenia i specyfiki obiektu ma kluczowe znaczenie.

Mocowanie mechaniczne

Pokrycia dachowe wykonane z materiałów produkowanych na bazie tworzyw sztucznych, których głównym surowcem jest plastyfikowane PVC. Szczególną cechą tego typu membran jest to, że posiadają zbrojenie tkaniną poliestrową lub z włókna szklanego. Taki typ folii jest mocowany np. za pomocą łączników mechanicznych do konstrukcji nośnej budynku. Membranę układa się wówczas luźno na równej powierzchni, a następnie montuje za pomocą łączników mechanicznych, składających się ze śruby oraz plastikowej tulei.

Odległość między montowanymi łącznikami wyliczana jest na podstawie kalkulacji ssania wiatru, która z kolei określa, jaki będzie obciążenie siłą wiatru dla różnych stref na powierzchni dachu. Zbrojona membrana dachowa, dzięki odpowiedniej formie mocowania mechanicznego, może absorbować i przekazywać obciążenie wiatrem na konstrukcję dachu.

Klejenie

Kolejny sposób montażu pokrycia dachowego to klejenie. Metoda ta jest silnie uzależniona od lokalnych warunków pogodowych. Tego typ mocowania popularny jest w budownictwie na południu Europy, zaś w krajach skandynawskich niemal w ogóle nie jest stosowany. W praktyce dekarskiej stosowany jest najczęściej klej poliuretanowy do podłoża nośnego. Jeżeli obciążenie wiatrem tego wymaga, należy umocować membranę mechanicznie w strefach narożnych i brzegowych dachu.

System Vacuum

Jednym z bardziej innowacyjnych rozwiązań mocowania membrany jest system vacuum. Koncepcja ta jest możliwa do zastosowania, gdy mamy do czynienia z w pełni szczelnym podłożem nośnym. Wówczas membrana może zostać umieszczona na nim luzem, z zastosowaniem mechanicznego mocowania jedynie przy attyce oraz urządzeniach dachowych. System ten opiera się na wykorzystaniu ruchów mas powietrza – dzięki zastosowaniu kominków wentylacyjnych, pod membraną wytwarza się podciśnienie które utrzymuje ją na dachu Za jego odprowadzenie na zewnątrz odpowiedziane są specjalne, aluminiowe kominki vacuum.

Balastowanie

Ten typ montażu membrany dachowej stosuje się gdy jest mamy do czynienia z konstrukcją betonową lub płytami betonowymi pokrytymi żwirem lub ziemią (np. dachy zielone). Zaletą tego sposobu jest wysokiej jakości efekt estetyczny, ograniczenie możliwości uszkodzenia dachu przez wiatr oraz alternatywne wykorzystanie tej powierzchni – przykładowo jako ogród. Ważnym elementem takiej konstrukcji jest zapewnienie odpowiedniej konstrukcji nośnej - z tego względu mocowanie to najczęściej realizowane jest na podłożach betonowych.

Dobór sposobu montażu systemu dachowego opartego na membranach typu PVC jest silnie uzależniony od technologii i konstrukcji podłoża, warunków atmosferycznych oraz celu, jaki spełniać ma pokrycie dachowe. Koncepcję podejścia do mocowania membrany warto skonsultować z jej producentem w celu jak najbardziej optymalnego wykorzystania jej właściwości do ochrony wartości.