Membrany PVC - z korzyścią dla dachów

Dach ma za zadanie chronić budynek przed wilgocią i działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. W tym celu konieczna jest jego odpowiednia izolacja, gwarantująca trwałość i bezpieczeństwo. Do tego celu wykorzystać można papę bitumiczną albo nowoczesne i niosące za sobą wiele korzyści membrany dachowe. Jakie są ich zalety i dlaczego stały się one tak popularne i chętnie wykorzystywane?

Podstawowe różnice między membraną PVC a papą

Membrany wykonuje się z polichlorku winylu, a do ich zbrojenia wykorzystuje włókninę poliestrową lub szklaną, dzięki czemu odznaczają się wysoką odpornością na uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne. Mogą być również wykonywane bez zbrojenia. Papy natomiast najczęściej wytwarza się z masy asfaltowej ze zbrojeniem poliestrowym lub szklanym. Na papach wierzchniego krycia znajduje się posypka, która chroni papę przed działaniem UV.

Membrany produkowane są przede wszystkim w grubościach od 1,2 mm do 2,0 mm. Wymiary standardowe rolek wynoszą 1,0 m x 20 m lub 2,0 m x 20 m. Dzięki możliwości wykonywania prefabrykacji membran PVC można przygotować rolki o większych wymiarach, dostosowane do konkretnych projektów. W przypadku pap wierzchniego krycia zwykle maksymalna długość rolki wynosi 7,5 m a szerokość 1 m, co uniemożliwia wykonywanie prefabrykacji większych powierzchni. 

Z uwagi na dużą elastyczność, montując membranę PVC w narożach, np. przy obróbkach attyk lub podstaw urządzeń dachowych, nie stosuje się tzw. klinów redukujących / odbojowych, które standardowo są wykorzystywane przy papach. Obróbki attyk wykonywane są z tej samej membrany, która jest instalowana na części płaskiej dachu. Powstają one z długości rolki - czyli maksymalna długość jednej obróbki wynosi 20m. W przypadku pap zalecane jest wykonywanie obróbek z szerokości rolki, czyli maksymalna szerokość jednej obróbki wynosi 1m. Dzięki możliwości wykonywania obróbek z długości rolek, przy membranach PVC znacząco obniżamy ilość połączeń pionowych między kolejnymi arkuszami obróbek. W membranach PVC istnieje również możliwość stworzenia prefabrykacji obróbek dekarskich np. stosowanych na attykach.

Jedną z zalet jest to, że podczas instalacji membran PVC nie używamy ognia - arkusze membrany PVC są zgrzewane gorącym powietrzem. Ponadto membrany Protan posiadają warstwę antypoślizgową pozwalającą na bezpieczne poruszanie się pracowników po dachu.

Zalety wykorzystania membrany PVC

Membrany to pokrycia jednowarstwowe zaliczane do materiałów paroprzepuszczalnych. Nie ma wymogu stosowania na nich kominków wentylacyjnych. Są także pokryciami lekkimi - najbardziej popularna grubość 1,5mm waży zaledwie 1,5 kg/m2. Co ważne, membrany mogą być instalowane w prawie każdych, także skrajnych, warunkach pogodowych, np. w niskich temperaturach wynoszących nawet -25°C. Można się po nich swobodnie poruszać - nie ma to negatywnego wpływu na ich trwałość czy szczelność. 

Istotną zaletą membran PVC jest fakt, że mogą być instalowane zarówno na nowych obiektach, jak i na pokryciach remontowanych, także tych wykonanych wcześniej z papy. 

Membrany PVC mają bardzo szerokie zastosowanie – na dachach płaskich, stromych i o dowolnym kształcie. Przy dachach stromych wykorzystuje się specjalne profile architektoniczne, które pozwalają uzyskać efekt rąbka stojącego, podobnie jak na pokryciach z blachy. Membrany PVC mogą być także stosowane na dachach eksponowanych czy też na dachach balastowanych, np. żwirem lub warstwą zieleni. Są bowiem odporne na przerost korzeni, zatem nie wymagają stosowania specjalnych dodatkowych warstw antykorzennych. 

Membrany występują w różnych kolorach, od standardowych do produkowanych na specjalne zamówienie. Dzięki temu można ich użyć w projektach wymagających szczególnej estetyki. Można na nich w prosty sposób wykonać logo czy napis o dowolnym kształcie i kolorze. Rozwiązanie to może pełnić także funkcję powierzchni reklamowej.


Firma Protan jest norweską grupą przemysłową, będącą światowym liderem w technologiach membranowych. Tworzy i dostarcza membrany, systemy dachowe, systemy wentylacji i tekstylia techniczne, dostosowane zarówno do nowego budownictwa, jak i projektów przeznaczonych do renowacji. Swoje produkty sprzedaje do ponad 40 krajów na całym świecie. Wyróżnia ją kilkadziesiąt lat doświadczenia, dbałość o wysoką jakość oraz innowacyjność i stosowanie nowoczesnych technologii.