Membrany dachowe Protan wybrane przez największą sieć hoteli

Wraz z intensywnym rozwojem swojej oferty hotelowej, marka Premier Inn rozpoczyna wdrażanie działań, które mają zmniejszyć pozostawiany ślad węglowy, czyli pośredni i bezpośredni udział w emisji gazów cieplarnianych. Pierwszym krokiem jest rozpoczęcie współpracy z marką Protan - producentem membran dachowych.

Budownictwo przyjazne dla środowiska

Czołowa marka hoteli w Wielkiej Brytanii planuje zredukować swój udział w emisji szkodliwych dla środowiska gazów o 26%. Przy tym hotele poszerzą ofertę, oferując nawet 85 000 pokoi do 2020 roku. Układana jednowarstwowo membrana PCV Protan SE montowana jest na większości nowych obiektów, należących do Premier Inn. Wybór podyktowany był minimalnym wpływem membran dachowych na środowisko naturalne, jak również ich trwałością i jakością. Ważnym aspektem jest również wytrzymałość membran oceniana przynajmniej na 20 lat. Mechanicznie montowana membrana Protan SE 1.6 mm została wybrana m.in. na budynki w Exeter, Portsmouth czy Worcester.

Dlaczego membrana Protan?

Jednowarstwowa membrana Protan SE otrzymała klasę A+ w BRE Green Guide, a jej produkcja pozostawia ślad węglowy stanowiący 1/5 tego, co zostaje w środowisku w wyniku produkcji aluminium.
Produkty Protan wytwarzane są zgodnie z certyfikatem ISO14001, co potwierdza instytucja EPD. Jako firma, Protan jest aktywnym uczestnikiem w organizacji proekologicznej „European RoofCollect", która zbiera i ponownie wykorzystuje materiały PCV.

Pokrycie dachowe też ma znaczenie

Jak wyjaśnia Fraser Maitland, dyrektor zarządzający w firmie Protan, „Marka Protan wciąż udowadnia, że jest najlepszym dostawcą i wykonawcą dla Premier Inn, oferując konkurencyjne ceny, a jednocześnie dając możliwość elastycznego podejścia do wykończenia dachu. Klient ma możliwość wykorzystania prefabrykowanych arkuszy membrany lub standardowych arkuszy, montowanych mechanicznie w systemie zakładkowym . Nie bez znaczenia jest również zaangażowanie firmy Protan w tworzenie produktów w jak najmniejszym stopniu ingerujących w środowisko naturalne."

Rzecznik Whitbread Hotels and Restaurants, właściciela sieci hoteli Premier Inns przyznaje: „Redukcja wpływu na środowisko naturalne to ważne zagadnienie dla nas i naszych klientów, dlatego wybieramy tylko dostawców, którzy również dzielą z nami te wartości. Jak dotąd poczyniliśmy w tym względzie duże postępy, dążąc do redukcji tzw. „śladu węglowego" o kolejne 15% do 2020 roku. Jesteśmy tym bardziej wdzięczni takim producentom jak Protan, którzy ułatwiają nam osiąganie takich celów."