Membrany dachowe Protan na budynkach Amazon

W 2014 roku w Sadach k. Poznania powstało centrum logistyczne amerykańskiej firmy Amazon. Niedługo później pod Wrocławiem powstały jeszcze dwa obiekty tej samej wielkości. Zarówno dach budynku pod Poznaniem, jak i dach dwóch magazynów we Wrocławiu wykonany został z wykorzystaniem membrany Protan.

Membrana na dużej powierzchni

Budynki Amazon w Polsce wyróżniają się dużą powierzchnią. Każdy z budynków posiada zadaszenie o wymiarach 500m długości i 200m szerokości. W sumie powierzchnia tych dachów może być porównana do ponad 60 boisk do gry w piłkę nożną. Dostwę membran na pokrycie dachów płaskich powierzono norweskiemu producentowi, firmie Protan, która posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji dachów na tego typu obiektach. Na pokrycie dachów wykorzystano 315m² membrany dachowe Protan SE, które szczególnie polecane są na dachy magazynów, hal przemysłowych oraz handlowych.

Norweska jakość doceniona

Jak przyznaje Erik Øyno, prezes Protan, firma jest bardzo dumna, że została wybrana do realizacji projektu dla Amazon. „Polska jest dla nas ważnym rynkiem eksportowym. Wykonanie dachu dla tak renomowanego inwestora z pewnością podkreśli rolę marki Protan na świecie. Podczas realizacji dachu dla Amazon zaangażowane były zarówno norweskie, jak i polskie oddziały naszej firmy.” - przyznaje prezes Protan. Współpraca z amerykańskim gigantem to także szansa dla marki Protan, aby zaprezentować się na rynku niemieckim, gdzie obecnie rozwijana jest sprzedaż membran norweskiego producenta.

Amerykański inwestor zdecydował się ulokować swoje centrum logistyczne w Polsce ze względu na strategiczne położenie na trasie Berlin-Moskwa, gdzie posiada sporą część swoich europejskich klientów. Amazon liczy również na polskich pracowników, dobrze przygotowanych do pracy w wielkopowierzchniowych magazynach. Na razie nie ujawnia kosztu całej inwestycji, jednak mówi się o nawet kilkuset milionach euro.