Membrana dachowa po zimie

Protan to norweski producent membran dachowych. Surowy klimat Skandynawii wymusił na spółce potrzebę wyprodukowania materiału odpornego na zgoła różne warunki pogodowe, gdzie zakres temperatur o tej samej porze roku jest bardzo szeroki. Obecnie Protan dostarcza swoje rozwiązania do większości krajów europejskich, zarówno na rynek skandynawski czy obszar południowej części Europy np. Hiszpanii.

Membrany Protan zaprojektowane są tak, aby były w stanie prawidłowo zabezpieczyć przed wpływem warunków zewnętrznych, budynek zlokalizowany w dowolnej strefie klimatycznej. Tym samym membrany dachowe Protan doskonale sprawdzają się w warunkach polskiej zimy. Z uwagi na zawartość plastyfikatora w membranie, który ma wpływ na jej miękkość i elastyczność, instalowanie membrany w warunkach zimowych czy w warunkach niskich temperatur sięgających nawet do -30 stopni Celsjusza jest bezpieczne. O możliwości stosowania membrany w niskich temperaturach świadczy parametr nazywany zginaniem membrany w niskich temperaturach. Na wałku 5mm testuje się membranę zamrożoną do -25 stopni Celsjusza. Membrany Protan przechodzą to badanie bez problemów. Tym samym warunki atmosferyczne nie są czynnikiem wpływającym destrukcyjnie na membranę dachową Protan.

Antypoślizgowość membrany pozwala na niezagrożone poruszanie się po dachu w trakcie użytkowania gotowego dachu, podczas prowadzenia prac serwisowych jak również w czasie trwania prac dekarskich i instalowania pokrycia dachowego nawet w przypadku występowania opadów deszczu lub śniegu.

Ważnymi czynnościami, które warto wykonać wczesną wiosną jest przejrzenie przepustowości i drożności wpustów dachowych, przelotowości rynien i rur spustowych w przypadku dachu z okapem. Warto zwrócić uwagę na powierzchnię dachu, czy nie wystąpiły uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. nieprawidłowo przeprowadzonym odśnieżaniem. W skutek silnych wiatrów mogły pojawić się uszkodzenia obróbek dekarskich np. świetlików czy klap dymowych, które mogą doprowadzić do uszkodzenia membrany dachowej. Po zimie membrana nie wymaga konserwacji, warto jednak w ramach indywidualnych potrzeb przemyć ją w okolicach koryt i wpustów w których najczęściej gromadzą się zanieczyszczenia. Takie prace należy wykonać przy użyciu wody pod ciśnieniem w razie konieczności gdy zabrudzenie jest duże, można wspomóc się typowymi detergentami używanymi do mycia naczyń. Pozwoli to przedłużyć trwałość i żywotność dachu. Membrany dachowe Protan są wytrzymałym i bezpiecznym rozwiązaniem dachowym, które doskonale sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych i nie wymaga nakładu pracy po zimie.