Membrana dachowa dla budynków szkockiego konserwatorium

Nowy budynek Szkockiego Królewskiego Konserwatorium - Speirs Locks 2, to wyjątkowy obiekt zaprojektowany przez uznanego i wielokrotnie nagradzanego architekta, Malcolma Frasera. Inwestycja wspierana przez Radę Miasta Glasgow miała na celu ożywienie wizerunku szkoły muzycznej i podkreślenie jej roli w tworzeniu artystycznej sfery życia miasta.

Membrana dachowa dla budynków tego typu to najlepszy wybór. Konserwatorium zwieńczone jest dachem płaskim, który najłatwiej jest zabezpieczyć za pomocą membran. 600 m2 dachu zostało pokryte z zastosowaniem innowacyjnego systemu Protan Vacuum. Wykorzystano w tym celu prefabrykowaną membranę Protan SE 1.6 mm, ułożoną na warstwie izolującej i paroprzepuszczalnej, zgodnie z radą wykonawcy Curtis Moore, partnera firmy Protan.

Zastosowanie prefabrykowanych arkuszy membrany pozwoliło zredukować liczbę zakładek o 65%. Mechaniczne mocowanie jedynie na krawędziach dachu i w pojedynczych miejscach zgodnie z systemem Vacuum znacznie przyspieszyło prace. Po zamocowaniu membrana wykazuje się szczególną odpornością na działanie silnych powiewów wiatru, który wręcz sprzyja jej trwałości. Pod wpływem wiatru arkusze przylegają ściśle do powierzchni dachu, mimo małej liczby elementów mocujących.

W związku z tym, że instalacja membrany w systemie Vacuum nie wymaga ingerencji w struktury dachu, a jednocześnie gwarantuje szczelną izolację, dach wykończony w ten sposób pozwala spełnić wymogi wydajności budynku stawiane przez Dokument L.

„Wybór prefabrykowanej membrany Protan i montaż w systemie Vacuum pozwoliły na dużą oszczędność czasu i pracy w porównaniu z montażem membrany w klasyczny zakładkowy sposób. Rozwiązanie okazało się także tańsze.” - wyjaśnia Graeme Ritchie, koordynator projektu w fimie Curtis Moore.

Jak dodaje Andy Nelson, business development manager w firmie Protan: „Nowy budynek musi być rozwojowy, nie wykluczone, że inwestor w przyszłości będzie chciał dodać piętro. Pokrycie dachowe musi to umożliwiać, ale również zachować strop w dobrym stanie, gdyby przez wiele lat nie dochodziło jednak do rozbudowy. Membranę Protan łatwo jest usunąć, bez szkody dla dachu. Membrana podlega recyclingowi, więc jest to również rozwiązanie neutralne dla środowiska. Ten aspekt był niezwykle ważny dla klienta.”