Membrana dachowa – czym jest i do czego służy?

Inwestorzy, wykonawcy, dekarze, projektanci, przeciętni „Kowalscy”. To grupy osób, które częściej lub rzadziej spotykają się z pojęciem membrany. I chociaż jest to produkt, który znajduje się na większości dachów przemysłowych, np. na sklepach wielkopowierzchniowych, magazynach czy biurowcach, a także domach jednorodzinnych, czyli wielu miejscach, w których na co dzień przebywamy, mało kto zastanawia się, czym tak naprawdę jest membrana, jakie przeznaczenie i funkcje posiada, czy jest potrzebna oraz wreszcie jakie są jej zalety. A warto to wiedzieć, ponieważ uważa się, że płaskie dachy eksponowane stanowią przyszłość wielkomiejskiej architektury.

membrana dachowa Protan.jpg

Membrana PVC jest materiałem, który służy do jednowarstwowej izolacji dachu. Nie jest, wbrew pozorom, produktem nowym. Pierwsze membrany wykorzystywano w Europie już na początku lat 60-tych XX wieku, a w USA pojawiły się niemal 10 lat później. Przez kolejne dekady materiał ten był nieustannie udoskonalany. Specjaliści różnych branż pracowali nad jego coraz wyższą jakością, dbając jednocześnie, by w jak najmniejszym stopniu wpływał na środowisko naturalne. Dzięki temu obecnie membrana PVC ma wiele zastosowań, pojawiło się także wiele jej rodzajów.


Membrana dachowa PVC od strony technicznej to nic innego jak zbrojenie w postaci tkaniny poliestrowej lub włókniny szklanej, powleczone z obydwu stron PVC. Produkty marki Protan można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwsza obejmuje zbrojone poliestrem membrany dachowe przeznaczone do stosowania na dachach mocowanych mechanicznie i dachach Vacuum. Druga zawiera membrany zbrojone włókniną szklaną, stosowane w dachach balastowanych i rozwiązaniach tarasowych.


Zasadniczo membrana (np. Protan SE) składa się z wierzchnich warstw z PVC wzbogacanych chemicznie, w celu zapewnienia odporności na działanie promieniowania UV, ognia i temperatury. Z zewnątrz posiada barwną warstwą antypoślizgową. Dalej jest rdzeń w postaci zbrojenia poliestrowego (lub szklanego w przypadku membrany Protan G i GG), a następnie warstwa spodnia z PVC w ciemnym kolorze, o właściwościach analogicznych z warstwą wierzchnią. Niektóre membrany (np. Protan EX lub EX-A), są dodatkowo laminowane od spodu włókniną poliestrową.


Membrana dachowa ma podwójne działanie: z jednej strony jej zadaniem jest przeciwdziałanie przedostaniu się wody opadowej do struktury dachowej, a z drugiej umożliwia wyprowadzenie pary wodnej z izolacji na zewnątrz. Kluczowym zadaniem dachu jest ochrona budynku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: deszczem, wilgocią, wiatrem. Dlatego tak istotnym elementem jest jego odpowiednia izolacja.


Aby zatem membrana spełniała swoje zadanie, konstrukcja dachu musi spełniać szereg wymogów funkcjonalnych:

  • deszcz i topniejący śnieg muszą być odprowadzane z dachu w prawidłowy sposób,
  • dach powinien zostać wykonany tak, aby śnieg mógł na nim zalegać lub spadać z niego w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia, zarówno dla samego dachu, jak i otoczenia budynku.
  • konstrukcja dachowa powinna zostać zabezpieczona przed penetracją pary wodnej i wilgoci z wewnątrz budynku,
  • wybrany materiał – jako że będzie eksponowany na różne warunki atmosferyczne - musi być odporny na światło słoneczne, wiatr i inne oddziaływania mechaniczne lub chemiczne.

 

Oprócz najczęstszych zastosowań, do jakich zalicza się dachy płaskie eksponowane, membrana jest wykorzystywana przy zakładaniu dachów zielonych czy balastowanych, tarasów użytkowych, jako membrana w łazienkach, ale również do izolowania parkingów na dachach, czy też budowy tzw. dachów odwróconych bądź wykonywania detali w dachach. Membranę wykorzystuje się także w przypadku renowacji już istniejących pokryć dachowych, także tych wykonanych wcześniej z papy. Co warte podkreślenia, istnieje wiele dachów, które obecnie mają po 30-40 lat, a membrana, którą są wyłożone, jest nadal w bardzo dobrym stanie!


Dlaczego warto postawić na membranę PVC? Przede wszystkim dlatego, że membrany mają bardzo szerokie zastosowanie – na dachach płaskich, stromych i o dowolnym kształcie. Mogą być także wykorzystywane na dachach eksponowanych czy też na dachach balastowanych, np. żwirem lub warstwą zieleni - są bowiem odporne na przerost korzeni.


Membrany są ponadto lekkie, posiadają warstwę antypoślizgową i mogą być instalowane w prawie każdych, nawet skrajnych, warunkach pogodowych, np. w niskich temperaturach wynoszących nawet -25°C. Można się po nich swobodnie poruszać - nie ma to negatywnego wpływu na ich trwałość czy szczelność. Co ważne, podczas instalacji membran PVC nie używa się ognia , ponieważ jej arkusze są zgrzewane gorącym powietrzem.


Istotny z perspektywy wyglądu dachu może być fakt, że membrany występują w różnych kolorach, od standardowych do produkowanych na specjalne zamówienie. Można na nich w prosty sposób wykonać logo czy napis o dowolnym kształcie i kolorze.


Powyższe zalety i cechy membrany powodują, że osoba decydująca o konstrukcji dachu zamiast zadać sobie pytanie - czy kłaść membranę - finalnie staje przed podjęciem jednie decyzji, jaką membranę wybrać, bo sam fakt wyboru tego materiału coraz częściej jest jedynym, oczywistym rozwiązaniem.