Membrana dachowa a ocieplenie. O czym warto pamiętać?

Nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać, że pokrycie dachowe wykonuje się tak, aby służyło długie lata i to bez konieczności dodatkowych ingerencji. O tym, że najlepiej do tego celu nadaje się membrana, również jest oczywiste. Ale aby zapewnić komfort w pomieszczeniach, należy odpowiednio zadbać o ocieplenie dachu.

Membrany są materiałem jednowarstwowym i wysokoparoprzepuszczalnym. Układa się je bezpośrednio na materiał izolacyjny np. wełnę mineralną. Można się po nich swobodnie poruszać, ponieważ posiadają warstwę antypoślizgową - nie ma to negatywnego wpływu na ich trwałość czy szczelność.

Podczas instalacji membran PVC nie używa się ognia - arkusze membrany PVC są zgrzewane gorącym powietrzem. Nie ma więc zagrożenia pożarowego.

Membrany zalicza się do pokryć lekkich - najbardziej popularna grubość 1,5mm waży zaledwie 1,5 kg/m2. Warstwa membrany nawet z ociepleniem nie generuje dużego obciążenia na konstrukcję dachową. Co ważne, membrany mogą być instalowane w prawie każdych, także skrajnych, warunkach pogodowych, np. w niskich temperaturach wynoszących nawet -25°C.

O czym warto pamiętać to fakt, że membrany mogą być stosowane zarówno na nowych obiektach, jak i na pokryciach remontowanych, także tych wykonanych wcześniej z papy. Często takie renowacje wykonywane są właśnie przy okazji dokonywania ocieplania budynku.

Membrany PVC mają bardzo szerokie zastosowanie – na dachach płaskich, stromych i o dowolnym kształcie, na dachach eksponowanych, balastowanych czy też dachach zielonych.

Szczególnym wykorzystaniem membrany dachowej jest Protan Cool Roof. Jest to system dachowy, który wykorzystuje białą powłokę na dachach eksponowanych i posiada udokumentowany wysoki współczynnik odbicia promieni słonecznych SRI (Solar Reflectance Index). Biała powierzchnia dachu, posiadająca wysokie SRI, daje niższą temperaturę w konstrukcji stropodachu w porównaniu do ciemniejszych kolorów, przyczyniając się w ten sposób do mniejszego przenoszenia ciepła do wnętrza budynku.

System Cool Roof jest bardziej skuteczny na obszarach ciepłych i słonecznych, niż w chłodniejszym klimacie. Ale w klimatach chłodniejszych zalecana jest instalacja białej membrany przed wlotem do klimatyzatora. System Cool Roof zapewnia natychmiastowe i długotrwałe oszczędności kosztów energii w budynku. Produkt może być zamontowany przy pomoc łączników mechanicznych lub w systemie Vacuum. System Protan Cool Roof jest przetestowany zgodnie z ASTM C 1549-04 i ASTM C 1371-04, a według metod zatwierdzonych przez Cool Roof Rating Council (CRRC).