Membrana antyradonowa. Produkt do zadań specjalnych

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że promieniowanie radioaktywne występuje także w Polsce w postaci radioaktywnego gazu-radonu. Ta niewidoczna i bezwonna substancja przenika do wnętrza budynku, stwarzając niekorzystne warunki dla zdrowia człowieka. Norweski producent membran dachowych, Protan, oferuje barierę ochronną w postaci specjalistycznego produktu – membrany Protan Radon Safe.

Protan Radon Safe

Od 2010 roku przepisy prawne określają obowiązek uwzględnienia w projekcie domu ochrony przeciw radonowi. W asortymencie marki Protan znajdziemy produkty służące zabezpieczaniu budynków przed radonem. Należą do nich: membrana antyradonowa Radon Safe oraz elementy ułatwiające skuteczny montaż. Istotnym aspektem jest zapewnienie szczelności pokrycia, dlatego Protan oferuje prefabrykowane komponenty w postaci membrany do narożników wewnętrznych, zewnętrznych, do pokrycia rur i obróbki wpustu. Montaż membrany wykonywany jest przez specjalnie przeszkolonych ekspertów i może być realizowany przez cały rok bez ograniczeń ze względu na temperaturę. Membrany wyprodukowane są ze specjalnie wzmocnionego tworzywa PCV.

Realne zagrożenie

Źródłem radonu jest gleba oraz pokrywa skalna. Stężenie radonu różni się w różnych rejonach świata w zależność od składu chemicznego gleby, a także tradycji budowlanych. W krajach skandynawskich problem radonu jest szczególnie powszechny. W Polsce największe stężenie tego gazu odnotowuje się w okolicach Jeleniej Góry w Polsce południowo-zachodniej. Zimą gaz przenika do budynków w efekcie różnicy temperatur, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie jego mieszkańców. Na szczęście dostępne na rynku rozwiązania ochronne w postaci membran, folii oraz izolacji fundamentów budynków mogą znacząco poprawić sytuację. Szczególnie warto korzystać z oferty skandynawskich producentów, którzy od lat dostarczają rozwiązania antyradonowe.