Marka Protan – produkty do zadań specjalnych

Protan to marka znana praktycznie dla wszystkich wykonawców, architektów, kierowników budowy czy dekarzy. Kojarzy się w pierwszej kolejności z membranami dachowymi, bo to jej sztandarowy produkt, występujący w wielu wariantach. Firma Protan jest również producentem tkanin technicznych. To produkty o bardzo szerokim spektrum zastosowań, zaspokajają potrzeby klientów na całym świecie - od Arktyki po obszary tropikalne.

Wyroby z tkaniny technicznych Protan powstają w trzech różnych fabrykach. Dwie zlokalizowane są w Norwegii: pierwsza przy głównej siedzibie firmy w mieście Drammen, a druga w Nesbyen, gdzie produkcja jest w dużej mierze zautomatyzowana. Trzecia znajduje się w Polsce.  To, co wyróżnia nasze zakłady produkcyjne to fakt, że są one bardzo wydajne, a linie produkcyjne elastyczne.


Producentem hal na bazie tkanin technicznych jest Protan Elmark. W polskiej fabryce wytwarzane są dużych rozmiarów pokrycia dedykowane różnego rodzaju halom magazynowym, przemysłowym czy imprezowym oraz obiektom sportowym. Produkuje się tu także mniejsze namioty, zarówno dla osób prywatnych jak i sektora biznesowego. Produkcja tkanin przemysłowych odbywa się także na specjalne, indywidualne zamówienie klienta, który ma możliwość wyboru koloru pokrycia, rozmiaru, a nawet indywidualnego nadruku, np. w postaci logo firmy – podobnie jak ma to miejsce w przypadku membran dachowych. Tkaniny techniczne są zgrzewane wysokimi częstotliwościami. Pozwala to na dużą swobodę w zakresie projektowania i tworzenia nowatorskich realizacji.


Dzięki tkaninom technicznym, zwanym inaczej przemysłowymi, w krótkim czasie można uzyskać lub powiększyć dotychczasową powierzchnię danego obiektu. Stanowią one atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego budownictwa, ponieważ stawia się je dużo szybciej i są one tańsze, w porównaniu do hal z konstrukcji stalowej, dzięki czemu zyskuje się czas i spore oszczędności. Dzięki dodatkowym właściwościom tkanin technicznych, do jakich zalicza się m.in. ich światło przepuszczalność, można ograniczyć koszty także związane z oświetleniem hal w ciągu dnia.


Hale zbudowane przy wykorzystaniu tkanin przemysłowych Protan sprawdzają się niezależnie od pory roku czy klimatu. Trwałe materiały PCV chronią ich wnętrze przed deszczem, śniegiem czy wiatrem. Dodatkowo istnieje możliwość zainstalowania ogrzewania w halach izolowanych termicznie.


Tkaniny techniczne Protan są wykorzystywane również w halach i na eventach sportowych w formie produktu Protan ProFence Solution. Bandy ochronne wykonane z PCV stanowią asekurację dla zawodników i osób uprawiających sport. Ich zastosowanie w dziedzinie sportu jest bardzo duże – od stoków narciarskich i lodowisk, bo rajdy motocyklowe. Produkt ten skonstruowany jest w taki sposób, aby tłumić uderzenia, jest także bardzo wytrzymały.


Do czego jeszcze wykorzystywane są tkaniny techniczne Protan? Jednym z zastosowań wskazywanym przez producenta jest ochrona przed powodzią – w tym wypadku alternatywę dla worków z piasku tworzących wał przeciwpowodziowy stanowią specjalne zapory z nieprzepuszczalnej tkaniny PCV. Protan Flood Protection System to przyjazne dla środowiska rozwiązanie i, co ważne, do wielokrotnego wykorzystania. Ich zaletą jest także łatwość rozłożenia jej w zagrożonym miejscu bez angażowania przy tym dużej liczby osób. Zapora z tkaniny PCV jest niezastąpiona zwłaszcza wtedy, gdy liczy się czas, wytrzymując napór nawet 0,6 m słupa wody.