Konstrukcja dachu zielonego

Przyjazny środowisku, obniżający koszty, izolujący do hałasów z zewnątrz i do tego efektowny. Oto dach zielony. Popularność takiego rozwiązania w Polsce, podobnie jak i dachów płaskich, sukcesywnie rośnie. Aby cieszyć się wspaniałym i trwały dachem zielonym warto zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Dachy zielone są cięższe. Ze względu na dodatkową warstwę substratu. Przy dachach intensywnych grubość warstwy wegetacyjnej to 300 mm, dlatego należy pamiętać o odpowiedniej nośności stropu, już na etapie projektowania budynku.

Konstrukcja dachów zielonych wymaga, aby drenaż i warstwę zabezpieczającą układać na membranie, natomiast warstwę akumulująca wodę pomiędzy glebą, a warstwą drenującą. Przed pokryciem membrany kolejnymi warstwami dachu, bardzo ważna jest staranna i uważna kontrola jakości wykonanych zgrzewów – te oraz wszystkie połączenia w kształcie litery T muszą zostać odpowiednio wzmocnione.

Membrana użyta do konstrukcji dachu zielonego musi być odporna na przerost korzeni oraz tak zaprojektowana, aby wytrzymać duże obciążenie oraz ciśnienie wywołane wodą.

D o niedawna dach zielony wymagał konstrukcji betonowej budynku. Rosnąca popularność systemów dachu zielonego i potrzeba tworzenia takich rozwiązań np. w galeriach handlowych, gdzie stosuje się lekkie konstrukcje stalowe spowodowała, że Protan uzyskał wymagane zezwolenia i umożliwia stosowanie konstrukcji systemu dachu zielonego także w takich obiektach.

Produktem dedykowanym dachom zielonym intensywnym jest membrana Protan GG, która może być układana luźno na dachu i domocowana po jego obwodzie. Dzięki temu instalacja warstw dachu zielonego przebiega w sposób łatwy i efektywny.

Na dachach zielonych ekstensywnych stosowane są często gotowe maty wegetacyjne obsadzone roślinami. Maty te muszą sprostać wymaganiom obciążenia wiatrem, a konstrukcja dachu powinna unieść dodatkowe obciążenie, jakim są nawadniane rośliny. Dla ekstensywnych dachów zielonych odpowiednia jest membrana Protan SE Titanum+.

Jedną z odmian systemów dachów zielonych są dachy torfowe. Membranę na nich układa się w arkuszach w kierunku spadku dachu i mocuje mechanicznie. Warstwa torfu może być położona bezpośrednio na membranę bez stosowania warstwy drenującej. Wszystkie zmiany kąta pokrycia na dachu torfowym wymagają mechanicznego mocowania membrany, a detale wykonane muszą zgodnie z instrukcjami instalacji pokrycia dachowego. Dedykowane dachom torfowym rozwiązanie jest membrana Protan EX.