Jak kontrolować wilgotność i kondensację na dnie morza?

Umieśćmy betonową rurę o długości 26 metrów wewnątrz nieokiełznanych wód cieśniny Skagerrak, wyposażmy ją w kuchnię dla smakoszy i bar serwujący szampana oraz zaprośmy setkę gości. W wyniku otrzymujemy podwodną restaurację zwaną Under, która jest prawdziwie rewolucyjnym projektem, wymagającym niepowtarzalnych rozwiązań.

bilde-1-header.jpg

Położona w gminie Lindesnes w południowej Norwegii, pierwsza podwodna restauracja w kraju fiordów przypomina urwisty klif nad morzem. Wiosną przyszłego roku goście będą mogli rozkoszować się wyśmienitymi posiłkami pięć metrów pod wodą, jednocześnie przyglądając się ławicom ryb lawirującym przez sieć wodorostów. Jedyną ochroną oddzielającą gości od żywych dorszy, homarów czy jeżowców jest ogromne okno o szerokości 11 metrów, wykonane ze szkła akrylowego.


Jan Arve Ytterdahl wyjaśnia, że Under to konstrukcja powstająca w bardzo szczególnych warunkach. Zwykła bariera paroszczelna nie wystarcza, gdy dach znajduje się 5 metrów pod wodą.


Ytterdahl pełni funkcję kierownika projektu w firmie Ytterdahl, będącej partnerem wykonawczym firmy Protan. Jest to firma z wieloletnim doświadczeniem w zakresie rozwiązań dachowych Protan. Ytterdahl opowiada nam, że w przypadku tej konstrukcji wiele rozwiązań technicznych będzie wyjątkowych, ponieważ jest to pierwszy podwodny budynek zaprojektowany przez wielokrotnie nagradzaną firmę architektoniczną Snøhetta.

bilde-2-i-tekst.jpg

Jednym z wyzwań stawianych przez 2000-tonową konstrukcję betonową częściowo opuszczoną do morza jest rozwiązanie problemu wilgotności i kondensacji. Firma Ytterdahl była odpowiedzialna za rozwiązanie wspomnianej kwestii dla budynku restauracji, który kształtem przypomina peryskop. Jest to budynek, który nadaje zupełnie nowe znaczenie wyrażeniu "widok na ocean".

Postawiono na membranę przeciw radonowi Protan RadonSafe. Membranę tę zwykle stosuje się pod ziemią jako ochronę przez radonem: szkodliwym gazem szlachetnym. Zapewnia niemalże całkowitą szczelność dyfuzyjną i jest zaprojektowana do stosowania w trudnych warunkach. Przy montażu w dachu restauracji Under nie istnieje więc żadne ryzyko, że z dachu woda będzie kapać prosto na gości.
Ten prestiżowy projekt stanowi ekscytujące przedsięwzięcie zarówno dla firmy Protan, jak i Ytterdahl, w szczególności jeśli uwzględni się fakt, że montaż membrany przeprowadzono w sposób, który można jedynie opisać jako odwrotny: od spodu dachu.


- Zasadniczo prowadzimy prace do góry nogami - wyjaśnia nam Ytterdahl. - Zamiast zginać plecy na dachu, pracujemy od wewnątrz z rękoma nad głową. Bardzo nietypowe doświadczenie.


Projekt budynku potęguje wyzwanie: Konstrukcja nie uwzględnia prawie żadnych kątów prostych. Jednak dzięki specjalistycznym membranom firm Ytterdahl i Protan wilgotność i kondensacja nie stanowią żadnego problemu.


Unikatowa restauracja przywita pierwszych gości w marcu 2019 r.