Izolacja dachów

Najważniejsze wymagania dla materiałów termoizolacyjnych używanych na dachach i w konstrukcjach membranowych to: izolacyjność cieplna, odporność na rozprzestrzenianie ognia oraz wytrzymałość na ściskanie.

Materiałami, które bardzo dobrze sprawdzają się przy izolacji dachów, są:

  • EPS (ekspandowany polistyren) - zbudowany jest z małych komórek o cienkich ściankach. Pory między tymi ściankami wypełnione są powietrzem.
  • XPS (ekstrudowany polistyren) - stosuje się szeroko jako izolację z membranami dachowymi. Izolacja z XPS składa się z zamkniętych komórek. Z powodu niskiej absorpcji wody przez jego komórki, XPS jest również używany po mokrej stronie membran w konstrukcji dachów odwróconych.

Płyty EPS i XPS mogą mieć frezowane boki, tak by po instalacji nie występowały między bokami płyt nieszczelności (mostki termiczne).

  • wełna mineralna – układana w układach jednowarstwowych lub wielowarstwowych. Należy stosować tylko wełnę przeznaczoną do dachów płaskich lub balastowanych.
  • poliuretan (w odmianie PIR) - płyty PIR wytwarza się w reakcji chemicznej, w trakcie której dodaje się środek spieniający. Sztywność płyt PIR pozwala je stosować na dachach o częsty i dużym natężeniu ruchu pieszym.

Promieniowanie słoneczne na dachach płaskich powoduje znaczny wzrost temperatury w pokryciu dachowym w stosunku do temperatury zewnętrznej, dlatego warto zwrócić uwagę na kolor pokrycia. Jasnoszara i ciemnoszara membrana Protan pozwala odbijać promienie słoneczne, a tym samym wpływa na obniżenie temperatury w budynku.

Istotne jest, aby przed montażem membrany dachowej Protan PVC zawsze położyć warstwę włókniny szklanej (warstwa rozdzielająca) na warstwie izolacji z polistyrenu (EPS lub XPS). Nie jest to konieczne w przypadku wełny mineralnej i PIR. Do warstwy izolującej nie może przedostać się wilgoć, ponieważ woda znacznie obniża jej właściwości.

Ważnym elementem, jest także fakt iż płyty izolacji na dachach eksponowanych nie mogą leżeć luzem pod membraną. W przypadku małych płyt izolacji należy zastosować przynajmniej jeden punkt mocujący, lub dwa punkty mocujące w dużych płytach. Jest to szczególnie istotne na dachach pokrytych membraną Protan SE w rolkach 2 m.