Ekstremalne warunki 71 stopni na północ od równika

- Jest ekstremalnie, po prostu ekstremalnie. Wspinając się na dach, można zobaczyć wyniesione przez wiatr ogromne kamienie. Ciągłe wichury od strony Morza Barentsa sprawiają, że jest to wymagające zlecenie.

nordkapp-header.jpg

Słowa te należą do Sveina Erika Dalheima, dyrektora ds. rynków w firmie Protan Takservice z siedzibą w Alcie w północnej Norwegii. Firma niedawno przeprowadziła remont najbardziej wysuniętego na północ dachu na lądzie stałym w Norwegii, na granicy z oblodzonymi morzami: na Przylądku Północnym (Nordkapp).

Klif ten, położony 71 stopni na północ od równika, to miejsce wyjątkowe, oferujące jedne z najtrudniejszych warunków, z jakimi można mieć styczność w Norwegii. Widok ze skraju klifu - na wysokości 307 metrów nad poziomem morza - robi wrażenie. To miejsce, w którym spotykają się ludzie z całego świata, aby doświadczyć na własnej skórze polarnej pogody na równoleżnikowym szczycie Europy.

Nordkapphallen, czyli budynek usługowy, jest głównym schronieniem przed warunkami atmosferycznymi na Przylądku Północnym. W położonym na klifie budynku znajdują się restauracje, jak również muzeum poświęcone historii klifu. W budynku mieści się również kaplica, będąca egzotycznym i popularnym miejscem na ślub. Na Nordkapphallen miały jednak wpływ niespotykane warunki panujące na przylądku, stąd z biegiem czasu stan dachu uległ pogorszeniu.

Posłuchaj doświadczonych rzemieślników

Po kilkudziesięciu latach ochrony przez burzami śnieżnymi dach tego popularnego celu turystycznego zaczął w tym roku przeciekać . Jego czas dobiegał końca - konieczna była jego renowacja. W przypadku tak odsłoniętego miejsca wymagane było skorzystanie z doświadczeń miejscowych firm. Opis zlecenia przesłano do Alty, firmie Protan Takservice, mającej w swoich szeregach specjalistów od pracy w ekstremalnych warunkach na północy.

- Pogody panującej na płaskowyżu nie można do niczego przyrównać. Z budową i mocowaniami wiążą się poważne wyzwania. Stąd też korzystanie z usług firmy, która zna lokalnie panujące warunki atmosferyczne jest zaletą - wyjaśnia Dalheim z Protan Takservice.


Huraganowe wiatry

Protan Takservice ma ponad 30-letnie doświadczenie w pokryciach dachowych w północnej Norwegii. Firma była świadoma, że w przypadku tego projektu potrzebne będzie szczególnie trwałe pokrycie dachowe. Do takich wniosków również prowadziły obliczenia obciążenia dachu wiatrem, które stanowią ważny krok w fazie planowania. Na podstawie danych geograficznych i meteorologicznych stwierdzono, że dach będzie musiał być odporny na wiatry o prędkości do 79 metrów/sekundę, czyli 284 km/h. Dla porównania: Wiatr o prędkości powyżej 32 metrów/sekundę jest oficjalnie klasyfikowany jako huragan.

nordkapp-in-text.jpg


Aby móc sprostać takim siłom, postawiono na unikalny system pokrycia dachowego firmy Protan wykonany z PVC wraz ze wzmocnionymi i zgrzewanymi w fabryce pasami. Umożliwia on montaż każdego arkusza z dodatkowym mocowaniem w celu uzyskania wysokiej wytrzymałości. Ten rodzaj arkusza z reguły stosuje się jako dodatkowe wzmocnienie na krawędziach i narożnikach dla odsłoniętych części dachu. W tym przypadku postanowiono go jednak zastosować na całej powierzchni dachu - 3 075 metrów kwadratowych.

Bezpieczne schronienie

W nadchodzących okresach zimowych płaskowyż Przylądka Północnego jak zwykle przyciągnie rzesze turystów. Po doświadczeniu arktycznych wiatrów i podziwianiu zorzy polarnej czy spektakularnych widoków, żądni przygód turyści mogą schronić się w Nordkapphallen przez żywiołami natury.

Dzięki specjalistycznej wiedzy dekarzy i unikalnemu rozwiązaniu dachowemu firmy Protan turyści ci mogą rozkoszować się kawą i goframi w ciepłym i bezpiecznym miejscu na granicy Norwegii.