Ekologiczna membrana dachowa? Opinie na jej temat są jednoznaczne!

Na jednej z części budynku Huddersfield Leisure Centre w Wielkiej Brytanii położono pokryty roślinnością dach. Umożliwiła to wysokiej jakości prefabrykowana membrana dachowa. Opinie na temat dachu świadczą, że rozwiązanie to spodobało się okolicznym mieszkańcom.

Ekologia i zdrowie na pierwszym miejscu

Nowy budynek centrum rekreacji w Huddersfield zbudowany przez BAM dla dystryktu Kirklees, poprawi zdrowie i samopoczucie lokalnym mieszkańcom oraz przysłuży się środowisku. Głównie za sprawą odpowiedniego doboru pokrycia dachowego – kombinacji 6500 m2 prefabrykowanej membrany Protan SE oraz 1500 m2 systemu dachów zielonych Protan.

„Wymogi ochrony środowiska i lokalnego obszaru podpowiedziały nam rozwiązanie w postaci membrany i zielonego pokrycia dachowego” wyjaśnia Bob Richardson, wykonawca dachu z firmy Roofdec. „Dla tego dachu zalecano w pełni klejone rozwiązanie oparte o membranę dachową, lecz wszyscy zgodziliśmy się, że lepiej użyć arkuszy prefabrykowanych, nie tylko dla dachów eksponowanych, ale również dla systemu dachów zielonych. To pozwoliło pogodzić ze sobą wysokie wymagania, jakie stawiała przed nami znaczna ekspozycja dachu i jego wielkość. System klejony na całej powierzchni mógł nie spełnić wymagań inwestora. Było to również rozwiązanie najbardziej opłacalne, najszybsze w montażu i redukujące do minimum liczbę odpadów na placu budowy.

Rzecznik lokalnych władz tłumaczy: „Obszar zielonego dachu został wybrany po to, aby ludzie żyjący w sąsiedztwie mogli czerpać z niego przyjemność estetyczną, a teren budowy nie rzucał się tak bardzo w oczy”.

Najbardziej trwałe z rozwiązań

System arkuszy prefabrykowanych Protan wykorzystuje membranę dachową w układzie jednowarstwowym. Opinie mówią, że Protan SE potrafi sprostać nawet najcięższym warunkom pogodowym panującym w Europie. Trwałość dachu wynosi 30 lat. Membrana jest fabrycznie zgrzana i gotowa do montażu – Dzięki oprogramowaniu Proplan możliwie jest wykonanie obliczeń pozwalających na jak najefektywniejsze wykorzystanie materiału po to, aby minimalizować jego zużycie.

Oszczędność kosztów i pracy, dzięki membranie prefabrykowanej

Badania pokazują, że innowacyjny proces produkcji dachu prefabrykowanego może zmniejszyć ilość zgrzewów wykonywanych na placu budowy aż do 70%. Na typowym dachu o wymiarach 10000 m2 pozwala to skrócić czas pracy o 60 godzin i zmniejszyć koszty z nią związane. Jak dotąd, system arkuszy prefabrykowanych Protan jest bardziej opłacalny niż standardowy system zakładkowy – nie wliczając nawet kosztów późniejszej pracy związanej z wykonaniem zgrzewów.

Dachy zielone wykorzystują membranę Protan G jako bazę, która zostaje pokryta substratem i nasadzeniami roślinnymi. Protan podjął się również prefabrykacji membrany dla zielonego dachu na zlecenie firmy Roofdec, co umożliwiło bardziej efektywne wykorzystanie materiału i pracy wykonywanej na placu budowy.

Rzecznik dystryktu Kirkless dodaje: „ To będzie sztandarowy projekt, zarządzany przez Kirklees Active Leisure, z dwiema halami sportowymi, basenem, częścią fitness, ścianką wspinaczkową, kortami do squash'a, sztukami walki… największe i najlepsze centrum rekreacyjne w rejonie”.