Dlaczego warto zakładać zielone dachy?

Zielone dachy coraz częściej wpisują się w szklano – betonowy krajobraz miejskiej architektury. Nie tylko ożywiają wizualnie przestrzeń i pozwalają poczuć naturę w środku cywilizacji. Spełniają również wiele praktycznych funkcji, tak dla budynku, na którym się znajdują, jak i dla otoczenia. Jakie są zatem argumenty za zakładaniem zielonych dachów?

zielone dachy.jpg

Zacznijmy od kwestii związanych ze środowiskiem wokół obiektów, na których znajdują się tego typu realizacje. Co przemawia za zakładaniem zielonych dachów w mieście to fakt, że coraz częściej borykamy się z ogromnym smogiem. Dlaczego?


Smog tylko pozornie przypomina mgłę. Jest mniej podatny na działanie wiatru, a przez to potrafi utrzymywać się przez wiele dni, a nawet tygodni. Dopuszczalne normy pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 są współcześnie znacząco przekroczone i to nie tylko w okresie zimowym, kiedy panuje tzw. sezon grzewczy, ale także w pozostałych porach roku. Wchodzące w skład smogu związki chemiczne mogą prowadzić do wielu przewlekłych chorób, dlatego tak ważne okazuje się podjęcie działań niwelujących negatywny wpływ zanieczyszczeń. W takich sytuacjach każdy kawałek zieleni w mieście jest na wagę złota. Pozwala zredukować zawartość szkodliwych substancji w powietrzu, oczyszcza je, filtruje z zanieczyszczeń gazowych i pyłowych oraz produkuje tlen.


Jakie jeszcze zalety niesie za sobą zakładanie zielonych dachów? Na pewno korzystnie wpływają one na izolację. Ogranicza to emisję toksycznych gazów i zanieczyszczeń, powstających w wyniku działania tradycyjnych kotłów grzewczych.


W okresie letnim izolacja termiczna budynku, na którym znajduje się zielony dach, pozytywnie wpływa na chłodzenie pasywne budynku. Zielone dachy, co jest ich ogromną zaletą, wytwarzają parę wodną, a tym samym nie pochłaniają w całości energii słonecznej, jak to ma miejsce w przypadku betonowych dachów. Dzięki temu ochładzają otaczające go tereny, nawet o 5ºC. W ten sposób łagodzone są negatywne skutki tak zwanej miejskiej wyspy ciepła, a tym samym również smogu.


Jakie jeszcze argumenty można wymienić za zakładaniem zielonych dachów? Na pewno ich zaletą, w tym wypadku dla samych budynków, na których się one znajdują, jest fakt, że znacząco wpływają one na tłumienie hałasu ulicznego, nawet o około 20-30 dB. Dzieje się tak poprzez odbicie i częściowe pochłonięcie dźwięków pochodzących z otoczenia.


Warte podkreślenia jest to, że zielone dachy wpływają na zwiększenie atrakcyjności budynków, na których się znajdują, a także przestrzeni wokół nich. A to, w połączeniu z atrakcyjną lokalizacją, na pewno może korzystnie wpływać na wartość takich inwestycji. Mieszkania zlokalizowane w apartamentowcach, na których znajdują się zielone dachy lub tarasy, cieszą się większym zainteresowaniem, ożywiają miejską architekturę, a tym samym są droższe. Podobnie sytuacja wygląda z biurowcami. Praca w ciekawej, ożywionej naturą miejskiej przestrzeni, jest ogromną zaletą, nie tylko dla pracowników, ale także inwestorów, którzy decydują się na tego typu realizacje.


Czy zielone dachy mają jakieś wady? Na pewno ich zakładanie nie należy do najtańszych rozwiązań. Pokrycie dachowe wykonywane w technologii zielonego dachu jest wielowarstwowe, dlatego wymaga dokładnego zaprojektowania oraz wykonania. Cena dachu zielonego zależy zatem od wielu czynników, w tym rodzaju dachu zielonego.


Dachy zielone ekstensywne mają cienką warstwę wegetacyjną, nasadzoną gatunkami roślin z rodziny traw, mchów i rozchodników. Tego typu pokrycia nie potrzebują wyjątkowo mocnej konstrukcji wsporczej, ponieważ są lekkie. Dachy zielone intensywne są z kolei znacznie droższe ze względu na urozmaiconą roślinność. Tutaj można sobie pozwolić na nieco więcej, bowiem na dachach zielonych intensywnych mogą powstawać ogrody zaprojektowane z krzewów i niskich drzew. Tego rodzaju pokrycia dachowe mają grubszą warstwę wegetacyjną, stąd bez problemu utrzymuje się nasadzona na nim roślinności większych rozmiarów. Co warte podkreślenia, membrany dla dachów zielonych muszą cechować się dużą trwałością i szczelnością, a także wysoką odpornością na przerost korzeni.