Dachy zielone praktycznie

Przy projektowaniu dachów zielonych bardzo ważnym elementem jest wybór odpowiedniego pokrycia. Membrany dla dachów zielonych muszą cechować się dużą trwałością i szczelnością, a także wysoką odpornością na przerost korzeni. Należy pamiętać, aby montaż dachu zielonego był wykonywany przez doświadczonego dekarza, który ma wiedzę o tego typu pokryciach.

Dachy zielone mają zalety estetyczne i środowiskowe, co ma szczególne znaczenie w terenach miejskich. Mogą korzystnie wpływać na:

  • Zatrzymywanie deszczówki (równomiernie działające systemy kanalizacyjne)
  • Ograniczenie pyłów, zanieczyszczeń i efektu cieplarnianego
  • Efekt chłodzenia pomieszczeń w budynku
  • Ograniczenie efektu nagrzewania się miast
  • Wydłużenie czasu użytkowania membrany dachowej
  • Ograniczenie hałasu
  • Komfort życia mieszkańców

Bardzo ważne jest, aby przy wyborze pokrycia skorzystać z pomocy specjalisty z zakresu ogrodnictwa i nawodnienia, aby ocenił dach i wybrał odpowiedni system. Systemy dachów zielonych muszą mieć możliwość swobodnego odprowadzania wody, ale także jej kumulacji, na wypadek występującej suszy.

Dla dachów zielonych intensywnych dedykowana jest membrana Protan GG, która może być układana luźno na dachu z mocowaniem obwodowym. Dzięki temu instalacja przebiega w sposób łatwy i efektywny. Membrana Protan GG jest odporna na przerastanie korzeni i zaprojektowana, by wytrzymać duże obciążenie oraz ciśnienie wywołane wodą i korzeniami.

Jeżeli chcemy wykonać dach zielony w krótkim czasie, dobrym rozwiązaniem jest dach ekstensywny, który może być bezobsługowy. Dla dachów ekstensywnych lekkich, najlepszym rozwiązaniem jest membrana Protan Titanum+. Membrana ta może być montowana mechanicznie do konstrukcji, dzięki temu nie ma możliwości poderwania struktury pokrycia przez wiatr. Protan Titanium+ to membrana PVC, odporna na przerastanie korzeni, ze zbrojeniem z poliestru. Zbrojenie poliestrowe sprawia, iż jest ona optymalna do dachów montowanych mechanicznie i balastowanych. Dzięki kompozycji chemicznej, membrana Titanum+ jest odporna na promieniowanie UV i działanie mikroorganizmów.