Dach akademika w Glasgow z membraną dachową Protan

Brytyjski deweloper Downing słynie z innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które wdraża również w zakresie pokrycia dachowego. Ostatnia inwestycja dewelopera warta 60 milionów funtów, Beith St w Glasgow, jest dobrym przykładem nowoczesnego podejścia do wykończenia dachu. Firma zastosowała membranę Protan.

Jak przyspieszyć budowę?

W odpowiedzi na rosnącą liczbę studentów w Glasgow, deweloper wybudował dwa dziesięciopiętrowe budynki, które pomieszczą 701 studenckich pokoi. Aby zapewnić sobie optymalny czas realizacji inwestycji, Downing zdecydował się na zastosowanie jednowarstwowej membrany Protan montowanej w systemie Vacuum. Takie rozwiązanie zaproponował generalny wykonawca McKay Roofing, wskazując je jako optymalne przy wykończeniu budynku tej wysokości, z dachem o powierzchni 1750 m2 i z ponad 30 otworami wentylacyjnymi.

Więcej niż membrana odporna na wiatr

„Odpowiedni sposób montażu tradycyjnej membrany był już w pełni zaprojektowany wraz z całą specyfikacją. Okazało się jednak, że wymagał zbyt dużej liczby mechanicznych mocowań, ingerujących w strukturę dachu, a jednocześnie niezbędnych do zabezpieczenia dachu na dużej wysokości." zaznacza Fraser Maitland z firmy Protan. „W takiej sytuacji najlepiej sprawdza się system pokryć dachowych Vacuum, z oferty Protan. Zaletą montażu membran w taki sposób, jest szybka instalacja, mniejsza liczba mechanicznych mocowań, a także wysoka odporność pokrycia dachowego na zniszczenia wywołane wiatrem. Co więcej ten system montażu korzysta wręcz z siły wiatru, aby zapewnić membranie jeszcze ściślejsze przyleganie do połaci. To ważne, ponieważ budynek akademika znajduje się tuż nad brzegiem rzeki, przez co wystawiony jest na silne podmuchy wiatru."

Jak działa Vacuum System?

Membrana Protan EXG 1.6mm, w szarym kolorze, została luźno rozłożona na warstwę bitumiczną przytwierdzoną do izolacji z polistyrenu i wełny mineralnej. Membrana EXG (wyprodukowana z myślą o montażu bezpośrednio na warstwie polisterynowej) została zamocowana w mechaniczny sposób po obwodzie dachu, a na połaci dachu zamontowano dodatkowo wywietrzniki systemu Vacuum. Ruch powietrza wzdłuż dachu, poprzez wywietrzniki tworzy podciśnienie, które powoduje ścisłe przyleganie membrany do dachu. Im silniejszy wiatr, tym membrana mocniej przywiera do dachu. Dodatkową zaletą systemu Vacuum jest mała ingerencja w strukturę dachu, co pozwala z nawiązką spełnić wymagania stawiane względem budynków przez brytyjskie prawo - Building Regulations Approved Document L. Firma Protan stworzyła system Vacuum w odpowiedzi na coraz trudniejsze warunki pogodowe w Skandynawii, gdzie siła wiatru coraz częściej odpowiada sile huraganu 4 kategorii.