Czterdzieści lat minęło, a wciąż w dobrym stanie

Od 40 lat dach firmy Protan chroni fabrykę mebli Ekornes w norweskim Fetsund przed prażącym słońcem, ostrymi zimami i gwałtownymi jesiennymi wiatrami. Normą branżową dla pokryć dachowych jest okres eksploatacji wynoszący 30 lat, ale wspomniany dach jeszcze nie mówi dość.

Obecna fabryka Ekornes powstała w 1978 r. Poprzednia fabryka spłonęła w pożarze dwa lata wcześniej. Zastąpiono ją nową i nowoczesną. Bardzo ważną kwestią było bezpieczeństwo przeciwpożarowe, co odzwierciedla wybór pokrycia dachowego. Konstrukcja dachu składa się z podłoża betonowego, izolacji Rockwool, a membrana Protan SE zapewnia hydroizolację. Po 40 latach konstrukcja ta jest wciąż w dobrym stanie.

img_5261.jpg

Elastyczność

Dach był poddawany szczegółowej kontroli co dziesięć lat i przeszedł pozytywnie testy zarówno po 20, jak i po 30 latach od budowy. Minionego lata Protan zaprosił British Board of Agrément (BBA), agencję certyfikującą, do wzięcia udziału w szczegółowej kontroli dachu z okazji jego 40 rocznicy. W obecności niezależnego inspektora przedstawiciele firmy Protan pobrali próbki dachu, które następnie zostały wysłane do laboratoriów BBA w Anglii.

Pokrycie dachowe jest do dziś wytrzymałe i elastyczne. Po pobraniu próbek Olav Haugerud, kierownik techniczny firmy Protan, był pod wielkim wrażeniem łatwości zgrzania nowej membrany do starej.

img_5270.jpg

Pionier swych czasów

Wybierając Protan w 1978 r., firma Ekornes wyprzedziła swoje czasy. W porównaniu z innymi ówczesnymi rozwiązaniami, rozwiązanie firmy Protan ma znacznie mniejszy wpływ na środowisko naturalne zarówno podczas produkcji, jak i dzięki zgrzewaniu gorącym powietrzem, a nie otwartym płomieniem. Dach, który przetrwał aż 40 lat, jest również korzystny dla środowiska.

Nowe wcielenie

Dach firmy Protan wykazuje pewne oznaki zużycia po długim okresie eksploatacji. W kilku miejscach występują zagniecenia czy plamy, lecz pomimo upływu lat dach ten jest wciąż wodoodporny i wytrzymały.

Nic jednak nie trwa wiecznie, więc będzie wymagał wymiany kiedyś w przyszłości. Pokrycia dachowe Protan to wybór przyjazny środowisku naturalnemu nawet pod koniec okresu eksploatacji: nadają się całkowicie do recyklingu i staną się nowymi produktami. To sprawia, że są one odpowiednim wyborem zarówno pod względem wytrzymałości, jak i wpływu na środowisko naturalne.