Budowa lodowca

Tuż pod Oslo ma miejsce niezwykły projekt budowlany. Powstaje tam największy kryty ośrodek narciarski na świecie.

bilde-1.jpg

W ośrodku znajdą się dwa kilometry tras biegowych, stok narciarski o długości 500 metrów, jak również plac zabaw dla dzieci, siłownia i kawiarnia. Powierzchnia budynku głównego wyniesie aż 40 000 metrów kwadratowych.

Rozmiar “Snø” (co oznacza "śnieg" w jęz. norweskim) robi wrażenie. Różnica wysokości czterech tras zjazdowych wyniesie 90 metrów, a same trasy obsługiwać będzie kilka wyciągów. Dla śmiałków zostanie oddany do dyspozycji wielki park, w którym będą mogli podjąć się wyczynów kaskaderskich. Plac zabaw dla dzieci o dużej powierzchni zaprojektowano z myślą o dzieciach w każdym wieku.

Snø zapewnia doskonałe warunki każdego dnia, przez cały rok. Temperatura w ośrodku będzie stała i będzie wynosić -2°C, podczas gdy trasy będą ciągle utrzymywane w dobrym stanie. Jako część całościowej koncepcji planuje się wybudowanie mieszkań i hoteli w otoczeniu budynku głównego.

Od pewnego czasu na plac budowy jest skierowana kamera internetowa. Na stronie internetowej ośrodka można śledzić gorączkowe prace budowlane i powolne powstawanie szkieletu imponującego budynku. Również wyjątkowy dach zaczyna nabierać kształtów.

Łatwo zauważyć, co architekci sobie wyobrażali; budynek ma przypominać zbocze sztucznego lodowca. Aby stworzyć iluzję lodu, dach zaprojektowano w różnych wzorach i odcieniach bieli i szarości. W tym przypadku oczywisty wybór stanowiła membrana Protan SE w trzech różnych kolorach. Kolory te będą również się powtarzać na elewacji budynku, tworząc spójny wygląd.

Kjetil Holtet jest kierownikiem projektu w lokalnej firmie wykonawczej Protan. Ma zdecydowanie praktyczniejsze podejście do estetyki:

- Mamy rysunek, którego się trzymamy. Potem kładziemy dach - wyjaśnia.

Holtet opowiada, że budynek na taką skalę i o tak stromym nachyleniu stawia dodatkowe wyzwania dla siedmiu dekarzy pracujących na budowie.

- Obciążenie pracą jest inne, więc na terenie budowy musimy bardziej skupiać się nad aspektem bezpieczeństwa i higieny pracy. Celem jest wydajna praca, stąd też nie pracujemy dłużej niż standardowe osiem godzin dziennie.

W przypadku tego projektu postawiono na dach Protan SE o większej grubości. Protan SE 1,6 mm to wytrzymały i trwały wybór, który jest zgrzewany gorącym powietrzem  tak jak w przypadku pozostałych dachów firmy Protan. Protan to oczywisty wybór dla spektakularnych projektów.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Właściciele: Selvaag, Canica, Oslo Pensjonsforsikring, Baumann, Malling & Co, Lørenskog Kommunale Pensjonskasse.

Główny wykonawca: Betonmast Hæhre

Wykonawca dachu: Protan Entreprenør AS, oddział Dal.

https://snooslo.no/